Na Svět knihy za knižničním vydáním Komenského

středa, 10 květen 2023 13:36

Veletrh Svět knihy Praha má své pevné místo v kalendáři České knižnice prakticky od počátků naší ediční řady. Od roku 1998 na něm jsou obvykle představovány první svazky nového ročníku. Na to, čím a jak bude Knižnice prezentována na holešovickém Výstavišti letos ve dnech 11. 5. až 14. 5. 2023, jsme se zeptali Martina Valáška, předsedy správní rady Nadačního fondu Česká knižnice. Svazky Knižnice budou k vidění i ke koupi na stánku nakladatelství Host v Křižíkově pavilonu B (stánek 302) a na společném stánku jedenácti humanitních a společenskovědních ústavů Akademie věd ČR v Křižíkově pavilonu C (stánek 109).

Jaké nové svazky vycházejí k veletrhu letos?

Z letošního ročníku vyšel jako první svazek Básně a prózy (1949–1955) Egona Bondyho. Ve dnech konání veletrhu už je sice na světě, ale do distribuce se dostane až v následujících dnech. Vedle už "klasických" sbírek Totální realismus, Trapná poezie či skladby Zbytky eposu zařadil editor Martin Machovec i dosud nepublikovanou prózu s názvem 2000, pozoruhodnou textovou koláž různých žánrů a stylů. Dále zmiňme, že před několika dny vyšel dvojsvazek Komenského, který editor Tomáš Havelka nazval Duchovní traktáty IDuchovní traktáty II. Jedná se o velice náročný ediční projekt zahrnující vedle LabyrintuCentra securitatis i čtyřdílný cyklus Truchlivý, několik dalších Komenského textů a kázání. Je to sice "opožděný", poslední svazek ročníku 2022, ale určitě stálo za to si na něj těch několik měsíců počkat.

Proč by si těchto svazků měli čtenáři všimnout?

Jak už jsem zmiňoval, v bondyovském svazku je naprostým unikátem ona dosud nikde nepublikovaná próza 2000. Česká knižnice obvykle přináší literární díla časem prověřená, toto je jedna z mála pověstných výjimek. Ve dvojsvazku komeniologickém se bude čtenář možná ptát, kam v díle Labyrint světa a Lusthauz srdce zmizel onen "ráj". Editor Tomáš Havelka totiž připravil vůbec poprvé edici podle první, rukopisné podoby Labyrintu z roku 1623, přičemž součástí vydání je i rozsáhlá evidence četných změn, které se objevovaly v následných tištěných verzích.

Jak bude Česká knižnice letos na Světě knihy představována?

Na letošním Světě knihy nebude mít Česká knižnice speciální pořad, svazky z posledních let i nejnovější Komenský budou k dispozici na stánku nakladatelství Host (KB302), podobně tomu bude na stánku Akademie věd (KC109), kde bude k dispozici i naprostá rarita – běžně neprodejná sběratelská krabice s celým ročníkem 2020 a 2021. Už nyní ale můžeme pozvat čtenáře na Večer s Komenským, který se uskuteční v Čítárně Unijazz v pondělí 29. května od 19.00 a kde bude editorem Tomášem Havelkou uvítán a představen nový Komenského dvojsvazek.

Zpracoval Pavel Janáček